Blog

Vodafone PIN – PUK Kodu: Öğrenme, Değiştirme ve Kaldırma

Vodafone telefonunuzda oturum açmak için kullanılan PIN kodunu ve PUK kodunu unutursanız, SIM kartınızın bloke olması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İçeriğimiz Vodafone’un PIN kodu ve PUK nedir ve nasıl bulunur gibi sorulara cevap verecektir. Yazımızda PIN nasıl yazılır ve PUK kaç hanelidir gibi sorulara cevap veriyoruz.

Vodafone PIN kodu nedir ve nasıl alınır?

Telefon hattınıza erişmek için kullandığınız SIM kartla birlikte gelen Vodafone PIN kodu 4 haneli bir sayıdır. PIN kodunu istediğiniz zaman telefonunuzun Ayarlar menüsüne giderek değiştirebilirsiniz. Telefon her açıldığında PIN kodunu soracak şekilde ayarlanabilir. Bu, cihazın güvenliğini artıracaktır.

Vodafone PIN 2 ve PIN 1 kodu arasındaki fark nedir?

Vodafone PIN kodlarıyla ilgili en sık yapılan hatalardan biri PIN 1 kodu ile PIN 2 kodunu karıştırmaktır. Herkesin bildiği ve büyük olasılıkla kullandığı kod olan PIN 1, telefona giriş yaparken kullanılır. Bazı telefon ayarlarında kullanılan bir kod olan PIN 2 ise ikinci koddur. PIN 1’i unutursanız, PUK 1’e ihtiyacınız olacaktır. PIN 2’yi unutursanız, PUK 2’ye ihtiyacınız olacaktır.

Vodafone’da PIN kodu nasıl kaldırılır ve değiştirilir

Yakın zamana kadar PIN kodları SIM kartlar için standart bir güvenlik yöntemiydi. Ancak PIN kodları, özellikle akıllı telefonların yaygın olarak kullanıldığı bölgelerde o kadar yaygın değildir. Her seferinde girmek istemiyorsanız Vodafone PIN kodunuzu kolayca değiştirebilirsiniz.

Vodafone’da Ayarlar’a giriş yapın ve PIN kodu seçeneklerini göreceksiniz. PIN kodları Ayarlar’da mevcuttur. Kodu son bir kez girerek PIN kodunu değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Kodunuzu unutursanız, değiştirmeniz veya kaldırmanız mümkün değildir.

PIN kodunuzu unuttuysanız, PUK kodunu bilmeniz gerekecektir. PIN kodunuzu üç kez yanlış girerseniz, PUK kodu görünecektir. Eğer 10 kez hata yapar ve yanlış kod girerseniz, kısa süreli engelleme kalıcı hale gelecektir. SIM kartınız kullanılamaz hale gelebilir.

Huawei, Samsung veya Xiaomi gibi iPhone’lardan ve Android’lerden PIN kodunu kaldırmak daha uygun olabilir. Bu telefonların kendi kişisel şifre sistemleri vardır. PIN 1 ve 2’yi değiştirmek için Vodafone’da bir sonraki PIN kodunu girin. Ekranınıza aşağıdaki bilgileri girin.

 • PIN 1 kod değişikliği: **04*eski pin*yeni pin-yeni pin#
 • PIN 2 kod değişikliği: **042* eski pin2-yeni pin2-yeni pin2# tuşlarına basın

Vodafone PIN kodumu mu unuttum?

Vodafone PIN kodunuzu unutursanız panik yapmanıza gerek yok. Vodafone, PIN 1 veya PIN 2 kilidini açmak için birkaç mantıklı yol sunar. Vodafone, aşağıdaki kodu girerek PIN kodlarınızın kilidini açmanıza olanak tanır:

 • PIN 1 engelini kaldırın: **05**PUK 1*yeni PIN*yeni PIN#
 • PIN 2 engelini kaldırın: **052*PUK 2-yeni PIN2*yeni PIN2#

Burada PIN kilidinizi açmak için PUK kodunu nasıl gireceğinizi görebilirsiniz. PUK kodu, PIN kodunun üç kez yanlış girilmesi durumunda kısa süreli engellemeyi kaldırmak için kullanılabilir. PUK kodu art arda 10 kez yanlış girilmişse, engelleme muhtemelen kalıcı olacaktır ve SIM kartınızı değiştirmeniz gerekecektir.

PUK Kodunu yalnızca PIN kodunuzu unuttuysanız kullanabilirsiniz. PUK, SIM kartınızın arka yüzünde PIN ile aynı yerde basılıdır. Bilmiyorsanız Vodafone On-line İşlemler size yardımcı olabilir. Bu stratejilere ek olarak, internette yer alan Vodafone PIN kodu veya PIN şifre kırma ile ilgili bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kartınızdaki PIN kodu ve PUK kodları, yalnızca operatörünüzden alınabilecek özel bilgilerdir. Birçok kişi Vodafone PIN kodunu unuttuğunu ve bulmak istediğini söyleyecektir.

Vodafone PUK kodu nasıl alınır?

Vodafone PUK kodu, SIM kartın PIN’e erişime izin verecek şekilde açılamaması durumunda bir güvenlik kodu olarak kullanılabilir. Vodafone PUK öğrenirken PUK Kodunda kaç hane olduğu ve PUK Kodunun kilidinin nasıl açılacağı gibi sorular kafanızı karıştırabilir. PUK Kodu hakkında nasıl yazılacağı ve nerede aranacağı gibi sorular olacaktır. Vodafone müşterileri için PIN kodları ve PUK kodları ile ilgili bilinmeyen ve merak edilen konuları araştırdık.

Vodafone PIN kodu ile PUK kodu arasındaki fark nedir?

Telefon hattınız için telefonunuza taktığınız SIM kartın kilidini açmak ve kullanmak için 4 basamaklı bir PIN kodu kullanılabilir. PIN kodunuz ayarlardan değiştirilebilir. Bazı durumlarda, PIN kodu bir süre kullanılmadıysa unutulabilir. Böyle bir durumda SIM kart bloke olur ve telefonunuzda “SIM bloke” veya “SIM Kart Bloke” yazısını görürsünüz. PIN bloke edildiğinde sizden PUK kodunuz istenecektir.

PIN kodu üç kez yanlış girilirse kart bloke olur. PUK 1 gereklidir. 8 hane uzunluğundaki PUK 1, girilmesi gereken numaradır. PUK kodu doğru girilmelidir. PIN kodu gibi değildir. Kod 10 kez yanlış girilirse SIM kartınız bloke olabilir. Bu durumda SIM kartı değiştirmeniz gerekebilir. Ek ücretler de söz konusu olabilir.

 • PIN 1 ve PUK 1’in yanı sıra PIN 2, PUK 2 kodları da vardır.
 • PIN 2, tıpkı PIN 1 gibi dört basamaklıdır. Telefondaki belirli seçeneklerin kilidini açmak için kullanılır.
 • PIN 2 her zaman değiştirilebilir, ancak art arda üç kez yanlış girerseniz SIM kart bloke olabilir.
 • Bu durumda PUK 2 için 8 basamaklı kod gereklidir.
 • PUK 2 art arda 10’dan fazla kez yanlış girilirse PIN 2 bloke edilebilir.
 • Tamamen bloke edilmemişse SIM kartın değiştirilmesi gerekmez.

Vodafone PUK Kodumu nasıl öğrenebilirim?

Vodafone PIN kodunuzu üç kez yanlış girdiyseniz PUK kodunuzu bilmek iyi bir fikir olacaktır. Siz de PUK kodunu hatırlayamadığını iddia eden birçok kişiden biri olabilirsiniz. İşte izlemeniz gereken adımlar.

 • Bu işlemi Vodafone Yanımda On-line İşlemler web sayfasından yapmak için Vodafone web sitesine giriş yapın.
 • Kullanıcı adınızı veya şifrenizi girin.
 • “Hat Ayarlarım “a erişmek için sağ üst köşedeki tüketici ikonuna tıklayın ve giriş yapın.
 • PUK kodunuzu Hat Ayarlarım bölümünde bulabilirsiniz.
 • S kodu ile 7000’e SMS göndererek şifrenizi alabilirsiniz.

Vodafone’un uygulaması PUK Kodunuzu aramanıza olanak tanır. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Uygulamayı açarak Ayarlarım’a girin.
 • Vodafone PUK kodunu “Hat Ayarlarım” sekmesinde bulabilirsiniz.

Vodafone PUK kodunu öğrenmek istiyorsanız 7000’i tuşlamanız gerekir.

Vodafone PUK Kodu Bloke Edildi Hatası

Vodafone kullanıcılarının en sık yaptığı hatalardan biri, PUK blokesi kaldırma prosedürü sırasında SIM kartlarını bloke etmektir. Vodafone PUK Kodunuzda bir hata olabilir. Bu durumda kodu öğrenmek için yukarıda listelenen yöntemleri kullanabilirsiniz.

Vodafone kodunu 10 kez yanlış girdiğinizi iddia ederseniz bir SIM blokajı ile karşı karşıya kalacaksınız. Vodafone bayileri Vodafone PUK kodlarının kilidini açabilir. Vodafone kodunu giremiyorsanız veya PUK kodunu okuyan iletişim kanalları aracılığıyla hizmete erişemiyorsanız bu normaldir.

Hayati bir bilgi olan PUK kodunun her kanalda paylaşılması olası değildir. PUK kodu bloke edilirse, yeni bir SIM kart satın almanız gerekecektir. PUK kodunu 10 kez yanlış girdiyseniz yeni bir SIM kart satın almalısınız.

You may also like...